Bela vina često zauzimaju posebno mesto u srcima ljubitelja vina širom sveta. Ali, da li ste znali da neka od najskupljih vina dolaze upravo iz ove kategorije? Ova vina su ne samo izuzetno ukusna, već nose i bogatu istoriju i prestiž.

 

Chateau d’Yquem 1811 ($117,000)

Chateau d’Yquem 1811 je vino koje su obožavali elitni ljubitelji vina kao što su Tomas Džeferson, Džordž Vašington, pa čak i ruski carevi. Tokom degustacije 1996. godine, vinskih stručnjaci, uključujući Roberta Parkera, ocenili su ovo vino sa savršenih 100 poena.

U 2011. godini, Antique Wine Company je ovo vino prodao kolekcionaru vina i master somelijeru Kristijanu Vanequeu za neverovatnih $117,000.

 

1947 Cheval Blanc ($304,375)

Na aukciji u Christie’s u Ženevi 2010. godine, retka šestolitarska boca ovog traženog Bordoa dostigla je neverovatnih $304,375. Ovo vino se smatra jednim od najboljih Bordo vina svih vremena, uglavnom zbog svoje retkosti i dugog životnog veka. Stručnjaci kažu da može biti čuvano još najmanje 50 godina.

 

1907 Piper-Heidsieck Šampanjac ($275,000)

Popularno poznat kao 1907 Shipwrecked Heidsieck, ova skupa boca prodata je na aukciji u Moskvi za $275,000. Godine 1916, ova boca, zajedno sa 167 drugih, bila je deo pošiljke namenjene Rusiji na švedskom brodu. Brod je pogođen nemačkom podmornicom i potonuo. Brodolom i njegova vredna pošiljka ostali su pod vodom 80 godina pre nego što su spašeni i prodati na aukciji.

 

1874 Perrier-Jouët Šampanjac ($56,981)

Na aukciji Christie’s 2021. godine, 1874 vintage Perrier-Jouët Šampanjac prodat je za zapanjujućih $56,981. Ovo 147 godina staro vino nadmašilo je sva očekivanja pre aukcije – očekivalo se da će dostići $20,000. Ovo vino je izuzetno retko, a činjenica da je bilo čuvano 150 godina u idealnim uslovima doprinosi njegovoj visokoj ceni.

 

Circa 1820 Juglar Cuvée ($43,500)

Još jedna izuzetno tražena i skupa boca iz brodoloma iz 1916. godine. Iako vinarija Juglar više ne postoji, ovo vino je prodato za zapanjujućih $43,500 zbog svoje retkosti i gotovo savršenog očuvanja pod morem tokom 150 godina. Tačna godina berbe ovog vina nije poznata, ali stručnjaci procenjuju da potiče iz ranog 19. veka.

 

Šta čini bela vina skupim?

Tri glavna faktora utiču na cenu vina:

Hrast: Vina koja odležavaju u hrastovim buradima su generalno skuplja zbog visokih troškova hrastovih buradi. Odležavanje u hrastu daje vinu svilenkastu teksturu i elegantne note vanile, karamela i suvog voća.

Odležavanje: Vremenom se voćni ukusi vina menjaju i kiselost se smanjuje. Dobro odležala bela vina imaju kompleksne note suvog i kuvanog voća. Vino takođe postaje glađe i uravnoteženije.

Terroir: Za proizvodnju najboljeg grožđa, vinari obično smanjuju prinose, što obezbeđuje koncentrisaniji ukus soka od grožđa i intenzivnije vino. Lokacija vinograda, sezonske temperature, klima, nadmorska visina i tip tla takođe utiču na kvalitet vina. Najskuplje etikete vina dolaze sa prestižnih grand cru vinogradskih lokacija.

 

Cena proizvodnje, prestiž i retkost vina takođe utiču na njegovu cenu.

 

Bela vina nose u sebi ne samo bogatstvo ukusa već i  istoriju i prestiž. Od Chardonnay-a do osvežavajućeg Pinot Grigio-a, postoje bela vina koja odgovaraju svakom ukusu i budžetu. Najskuplje bele etikete donose sa sobom priče o retkosti, idealnim uslovima odležavanja i savršenim terroir-ima, što ih čini pravim draguljima u svetu vina.

 

Bez obzira na to da li ste početnik u svetu vina ili iskusni ljubitelj, ulaganje u bocu finog belog vina može biti ne samo uživanje u trenutku, već i dugoročno zadovoljstvo. Kvalitetna bela vina imaju moć da oduševe i najprobirljivije nepce, dok vam pružaju priliku da budete deo istorije i luksuza koji traje vekovima.